یکی از انواع بازشو های در و پنجره، مدل کشویی یا ریلی است. این مدل از جمله مدل های قدیمی اما کارآمد به شمار می آید که مناسب مکان هایی است که از فضای بزرگی برای باز شدن لنگه های پنجره برخوردار نیستند.

در این مدل از پنجره ها پروفیل فریم شامل ریل هایی است که لنگه باز شو پنجره توسط غلطک های تعبیه شده بر آن به راحتی روی ریل حرکت می کند.

فواید استفاده از بازشو های کشویی

از مزیت های پنجره کشویی نسبت به سایر مدل ها می توان به اینکه فضایی را اشغال نمی کند اشاره کرد.

باز شدن راحت در و پنجره های ریلی مزاحمتی برای پرده ها نداشته و به آن ها آسیب نمی زند.

این ویژگی مناسب استفاده از این نوع پنجره در آشپزخانه برای تهویه بیشتر در صورتی که امکان باز شدن کامل درهای آن به دلیل وجود مانعی مانند شیرآلات باشد، استفاده می شود

این مدل ها برای استفاده در تراس یا بالکن به دلیل دسترسی بیشتر به فضای بیرونی بخصوص در مناطقی که آلودگی هوا و گرد و خاک کمتری وجود دارد مناسب است.

معایب بازشو های ریلی

این نوع پنجره  ها به دلیل ساختار ویژه ای که دارند عایق ضعیف تری نسبت به سایر پنجره های دو جداره به شمار می روند.

قیمت این محصول نسبت به سایر انواع بازشو ها گران تر محسابه می شوند.

از معایب دیگر این محصول باید به مراقبت های ویژه آن اشاره کرد که می توان گفت تعمیر و نگهداری آن نسبت به مدل های لولایی سخت تر است. بخصوص که گاهی برای کم کردن قیمت نهایی از غلطک های بی کیفیت استفاده می کنند که به مرور زمان به پنجره آسیب های  بیشتری وارد کرده و هزینه بیشتری را بر دوش مصرف کننده می گذارد.

بهبود عایق بندی پنجره دو جداره کشویی

این مدل پنجره ها نسبت به پنجره های نسل قدیم کیفیت و عایق بندی بیشتر، ولی نسبت به پنجره های دوجداره با بازشو های دیگر عایق بندی ضعیف تری دارند.

معمولا در این مدل ها برای بهبود عایق بندی پنجره ها و جلوگیری بیشتر از نفوذ آب باران و گرد وخاک و غبار از نوار های درزگیر مویی و نوار های هوابندی استفاده می کنند.

عوامل موثر بر قیمت پنجره دوجداره کشویی

قیمت این مدل از پنجره ها به ابعاد پنجره و کیفیت متریال مصرفی یعنی  پروفیل، شیشه، یراق آلات و….بستگی دارد.

علاوه بر موارد بالا هزینه های حمل و نقل و نصب نیز بطور جداگانه دریافت می شود.

از جمله مهترین دلیلی که این مدل را نسبت به مدل های دیگر گران تر می کند وزن پروفیل های مصرفی در این حالت نسبت به حالت های ساده تر است.

مقایسه انواع مدل پروفیل های پنجره کشویی

مونو ریل (تک ریل)

جفت ریل

 

نظافت پنجره های ریلی

تمیز کردن این مدل پنجره ها نسبت به سایر مدل ها بسیار راحت است زیرا لنگه بازشو پنجره بطور کامل از قاب جدا می شود و تمیز کاری را ساده می کند. به این صورت که پیچ های لنگه بازشو را باز کرده و با بلند کردن لنگه به سادگی از فریم ریلی خارج میکنیم.

این کار ضمن راحتی به دقت زیاد نیاز دارد زیرا  که شیشه پنجره سنگین است و ممکن است تعادلتان از دست برود و پنجره رها شود.

پنجره ریلی آلومینیومی

همانطور که گفته شد هم برای پنجره های ترمال بریک و هم پنجره های upvc امکان قرار دادن فریم کشویی وجود دارد اما انتخاب نوع و جنس فریم به سلیقه و شرایط مشتری بستگی دارد.

می توان گفت در صورت بزرگ بودن پنجره، استفاده از پنجره های آلومینیومی ترمال بریک توصیه می شود.

ضمنا در مکان های زلزله خیز و مناطق باد خیز استفاده از این نوع پنجره ها با توجه به بالا بودن اینرسی آلومینیوم نسبت به یو پی وی سی مناسب تر است.